Witaj. Jestem inteligentnym robotem, z którym możesz porozmawiać. Powiedz, gdzie szukasz mieszkania.

Chat

Jak urządzić małą łazienkę – 5 praktycznych rozwiązań

Urządzanie niewielkich przestrzeni wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dotyczy to także małych łazienek! Ich aranżacja bywa niezwykle skomplikowana i trudna – łatwo popełnić błąd, który doprowadzi do zmniejszenia jego funkcjonalności. Poznajcie kilka praktycznych pomysłów na to, jak urządzić małą łazienkę, aby zachwycała wyglądem i była niezwykle praktyczna.

Jak zaaranżować małą łazienkę, aby była funkcjonalna i stylowa?

Nieważne, czy jesteście fanami minimalizmu, czy miłośnikami połączenia boho i stylu skandynawskiego, zorganizowanie i zaaranżowanie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Istnieje kilka rozwiązań na to, aby cieszyła nienagannym wystrojem, była funkcjonalna i dobrze zorganizowana.

1. Zabudowa w małej łazience – szybka organizacja niewielkiej przestrzeni

Choć ciężkie zabudowy mogą kojarzyć się z czasami PRL-u, to do dziś są one praktycznym rozwiązaniem w niewielkich pomieszczeniach. W ich wnętrzu można przechowywać różne akcesoria, kosmetyki oraz środki czystości, a odpowiednio dobrane fronty powiększą optycznie urządzane wnętrze. To także dobry sposób na ukrycie niewielkiej pralki w małej łazience! Pamiętajcie jednak o tym, że ich bryła powinna być lekka i pozbawiona dodatkowych zdobień – listew i wyżłobień. Dzięki temu unikniecie chaosu, a zabudowa nie przyćmi wystroju pomieszczenia.

To może Was zainteresować: Aranżacja łazienki – sposoby na funkcjonalną i stylową przestrzeń

2. Wanna czy prysznic do małej łazienki? To zależy!

Czy posiadacze małej łazienki zawsze muszą decydować się na zakup kabiny prysznicowej? Co prawda odpowiednio zaaranżowana pozwala zaoszczędzić wiele przestrzeni, jednak wanna umożliwia montaż dodatkowych półek czy relingów. Co więcej – do jej zabudowy można wykorzystać niewielkie szafki, w których będziecie mogli przechowywać m.in. różne potrzebne akcesoria kąpielowe.

Wskazówka:

Jeżeli zależy Wam zarówno na wannie, jak i na kabinie prysznicowej, wykorzystajcie parawan nawannowy. To eleganckie przeszklenie nie tylko doda wnętrzu nuty stylu nowoczesnego, ale także pozwoli na zwiększenie praktyczności pomieszczenia.

 

Przeczytajcie także: Wanna czy prysznic – planowanie łazienki w nowym mieszkaniu

3. Płytki w małej łazience – jak je łączyć?

Wśród internautów utarło się przekonanie, że w niewielkiej przestrzeni należy wystrzegać się ciemnych kolorów i wzorów. To błąd – jeżeli lubicie różne wykończenia i faktury, postarajcie się połączyć kontrastujące barwy z delikatnymi odcieniami bieli i brązów. Musztardowe, trójkątne płytki zestawcie z jasnym gresem, a turkusową mozaikę z niewielkimi prostokątnymi cegiełkami o kremowym wykończeniu. Szukacie ciekawych ozdób, które zaakcentują styl Waszej małej łazienki? Wykorzystajcie do tego czarne dodatki o matowym wykończeniu – dodadzą aranżacji odrobiny loftowego stylu!

4.Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience?

Postawcie na niewielkie, punktowe lampy sufitowe o żółtym zabarwieniu – delikatnie rozświetlą łazienkę, a także dodadzą jej odrobiny przytulności. Jeżeli zależy Wam na dodatkowym punkcie światła, wykorzystajcie do tego lustro z podświetleniem. Dobrym pomysłem są także półki z taśmami LED, zyskacie dodatkową przestrzeń na akcesoria i zarazem podkreślicie wystrój wnętrza. Jeżeli potrzebujecie dodatkowych wskazówek dotyczących wyboru światła – przeczytajcie nasz artykuł o tym, jak dobrać oświetlenie w mieszkaniu.

5.Jak urządzić małą łazienkę? Nie zapomnijcie o dodatkach!

Im mniej, tym lepiej – to uniwersalna zasada, którą warto wykorzystać przy aranżacji małych pomieszczeń. Czy to znaczy, że zawsze należy rezygnować z ozdób i dodatków? Oczywiście, że nie – należy je rozmieścić z głową! Aby powiększyć optycznie niewielką łazienkę, wykorzystajcie do tego lustra. To sprzymierzeńcy, dzięki którym nie tylko poprawicie fryzurę czy makijaż, ale także dodacie wnętrzu głębi – łączcie je, twórzcie rozbudowane świetliste mozaiki i cieszcie się z efektów! Dobrym pomysłem są też srebrne i złote mydelniczki, stojaki na ręczniki i niewielkie wieszaki, które nie tylko będą praktyczne, ale delikatnie rozświetlą wnętrze swoim subtelnym wykończeniem.

Warto wiedzieć:

Aby dodać odrobiny zieleni w pomieszczeniu, wykorzystajcie do tego rośliny. W łazience świetnie będą czuć się te okazy, które przepadają za wysoką wilgotnością – powieście na ścianach majestatyczne paprocie lub postawcie w ozdobnych osłonkach anturium i alokazję.

 

To może Was zainteresować: Kawalerka – czym się charakteryzuje i jak urządzić ten rodzaj mieszkania?